Čo je to Bitcoin?

Čo je to Bitcoin?

19 februára, 2019 0 Od cryptoattention

Čo je to Bitcoin? Je to nezávislá internetová open-source kryptomena, ktorou sa dá platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Jedinečnosť Bitcoinu je jeho úplná decentralizácia. Je zámerne navrhnutá tak, aby nikto, vrátane jej autorov, záujmových skupín alebo vlád, nevedel menu nijako umelo ovplyvňovať, falšovať, aby vôbec nebolo možné zhabať Bitcoin účty, kontrolovať tok peňazí alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje nijaký centrálny bod, ani nikto, kto by vedel o sieti rozhodovať. Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo bitcoinov je konečné a je dopredu známe
(presne je to 20 999 999,9769BTC) a jeho uvoľňovanie do obehu sa definuje iba matematickými zákonmi. 

História Bitcoinu

V roku 2008 anonymný programátor, alebo skupina programátorov, pod pseudonymom Satoshi Nakamoto predstavil čo je to Bitcoin. Vytvoril tak prvú kryptomenu, ktorá je úplne decentralizovaná, čo znamená, že nemá žiadnu centrálnu autoritu. 3. januára 2009 bol vytvorený prvý blok v blockchaine tzv. Bitcoin Genesis Block. V nasledujúcich rokoch boli vytvárané ďalšie kryptomeny, ktoré majú svoje vlastné špecifické vlastnosti (napr. Litecoin v roku 2011, Namecoin v 2011, Peercoin v roku 2013 atď.) A nové vznikajú dodnes.

Deliteľnosť

Najmenšia jednotka Bitcoinu sa nazýva Satoshi. Jedná sa o sto milióntinu Bitcoinu (0.00000001). To umožňuje mikrotransakcie, ktoré s klasickými elektronickými peniazmi nie sú možné.

Získavanie Bitcoinov – Mining

Celý model ťažby bitcoinu je na prvý pohľad jednoduchý. Majitelia špeciálnych výkonných počítačov (=hardware) poskytujú svoj výpočtový výkon decentralizovanej sieti, ktorá udržiava v chode systém bitcoinových transakcií. Decentralizovaná sieť znamená, všetky počítače sú si “rovné”, žiaden nie je nadriadený, a nemá právo sieť zničiť alebo iným spôsobom ju vyradiť z prevádzky.

Keď hovoríme o hardware, myslíme tým procesory, ktoré sú presne navrhnuté tak, aby mali čo najvyšší výkon a čo najnižšiu spotrebu pri výpočte SHA-256 (spôsob kryptovania), ktorým je Bitcoin hashovaný. Pomocou hardwaru spoločne vytvárajú sieť (blockchain) a vykonávajú v jeho systéme operácie zadané medzi všetkými stranami tak, aby všetci dostali to, na čom sa dohodli. Za to majú “ťažiari” nárok na odmenu v Bitcoinoch.

Dnes sa ťažba bitcoinov sústreďuje do bitcoinových “fariem”. Sú to v podstate haly s tisíckami počítačov, ktoré nerobia nič iné, len ťažia. Veľa z týchto fariem sa nachádza v oblastiach s nízkou cenou elektrickej energie.

Počet kusov bitcoinov určených na ťažbu je limitovaný, tak ako množstvo suroviny v každej bani. Preto sa hovorí, že danú vec „ťažia“. Systém je nastavený tak, že drvivá väčšina bitcoinov sa vyťaží do roku 2030. Úplne všetky bitcoiny by mali byť vyťažené do roku 2140.

Zdroj obrázku

Ak sa vám tento príspevok páči zdieľajte ho na svojom FB profile. 😉